Infolinia
22 3305900
Strona główna
O produkcie
Propan i butan

Czy wiesz, że...

LPG uzyskiwany jest jako produkt uboczny przy rafinacji ropy naftowej, wydobywany jest również ze złóż gazu ziemnego, zwykle na samym...

więcej ciekawostek >

Drukuj Propan i butan

Propan i butan należą do grupy węglowodorów. Pozyskiwane są w procesie rafinacji ropy naftowej lub wytrącane w procesie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.

Propan (C3H8) ma wartość opałową:

  • dla fazy płynnej:              46,34 MJ/kg-1
  • dla fazy gazowej:             93,57 MJ/m3

Poniżej pełna charakterystyka fizykochemiczna gazu do pobrania. Podmioty gospodarcze mające gaz propan w obrocie są zobowiązane do posiadania karty substancji niebezpiecznej.

Pobierz kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej
 

Butan (C4H10) ma wartość opałową:

  • dla fazy płynnej:              47,70 MJ/kg-1
  • dla fazy gazowej:             123,55 MJ/m3

Poniżej pełna charakterystyka fizykochemiczna gazu do pobrania. Podmioty gospodarcze mające gaz butan w obrocie są zobowiązane do posiadania karty substancji niebezpiecznej.

Pobierz kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej
 

Istotną różnicą pomiędzy propanem a butanem jest temperatura parowania/skraplania, czyli przechodzenia z fazy płynnej do fazy gazowej. Butan paruje już w temperaturze -0,5°C, więc mimo wyższych parametrów wartości opałowej nie nadaje się do celów grzewczych przy temperaturach poniżej zera. Z tego powodu do ogrzewania domów oraz do wszelkich prac z wykorzystaniem energii gazu zimą wkorzystuje się czysty propan, który odparowuje dopiero przy -42°C.

Polski Gaz S.A. oferuje wyżej wymienione gazy, również w postaci mieszaniny, w formie gazu do zbiorników, gazu w butlach(również w butlach syfonowych do napędu wózków widłowych). Aby zamówić gaz – skontaktuj się z naszym przedstawicielem.